Czym zajmuje się podolog?

Stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia, ponieważ opieramy na nich ciężar całego ciała. Właściwa pielęgnacja nie powinna ograniczać się jedynie do wyglądu paznokci i modnego manicure’u. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie, zapobiegać odciskom i modzelom oraz regularnie usuwać martwy naskórek. Stopy odwdzięczą się aksamitną gładkością i miękkością. Jeżeli jednak zauważymy niepokojące zmiany w obrębie aparatu paznokciowego lub pięty, warto udać się do gabinetu podologicznego.

Kim jest podolog?

Podologia to dziedzina kosmetologii ściśle powiązana z medycyną. Zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką zmian chorobowych w obrębie stóp i paznokci. Podolog stawia diagnozę oraz prowadzi terapię dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Specjalizuje się nie tylko w schorzeniach natury kosmetycznej, ale również współpracuje z dermatologami, diabetologami, a nawet chirurgami. Do gabinetu podologicznego zgłaszają się więc osoby z takimi zmianami patologicznymi w obrębie stóp, jak: wrastające paznokcie, stopa cukrzycowa czy grzybica paznokci.

Jakie zabiegi może wykonać podolog?

  • Założenie klamry Unibrace w celu korekcji wrastających paznokci. Sprawdzi się także w przypadku wkręcania płytki paznokciowej. Skutecznie zwalcza stan zapalny oraz przywraca stopom estetyczny wygląd.
  • Oczyszczanie paznokcia grzybiczego za pomocą frezarki oraz specjalistycznych preparatów. Zwykle efekty widoczne są zaraz po zabiegu. Zmieniona chorobowo płytka paznokciowa odzyskuje zdrowy wygląd.
  • Oczyszczanie zrogowacenia w obrębie stopy oraz wypłycenie rozpadlin i pęknięć. Zmniejsza dyskomfort podczas chodzenia oraz pozostawia skórę gładką i elastyczną.
  • Kostka arkady, czyli wprowadzenie manipulatorów pod płytkę paznokciową. Żywica akrylowa zabezpiecza wrastający element, likwiduje stan zapalny oraz pozwala uniknąć ingerencji chirurgicznej.
  • Założenie opatrunku, usunięcie odcisku, rekonstrukcja płytki paznokciowej i inne.

Kiedy udać się do podologa?

Gabinet podologa odwiedzają najczęściej osoby, które w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji lub predyspozycji genetycznych zmagają się z uciążliwymi schorzeniami stóp i płytki paznokciowej. Pacjenci zwracają się o pomoc w przypadku problemu pękających pięt, nieestetycznych odcisków czy nawracającego bólu, który uniemożliwia swobodne poruszanie.